





Selection Bathroom LED pendant light Luena
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Selection Bathroom LED pendant light Luena IP44 11,5W glass/chrome
- Pendulum height adjustable during assembly
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
- Color temperature: 3000K - warm white
- For 230V direct connection
- Can be combined with other lights from the Luena series
- Made of high-quality solid glass
| Dimensions | |
|---|---|
| Ø Glass | 250mm |
| Pendulum length | 150-50cm |
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 1,500mm |
| diameter | 250mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Glass, chrome |
| material | Metal, glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 600lm |
| Luminous flux LED module | 1200lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 11.5W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 82.8W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumed | 12W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 14.5VA |
| Dimensions |
Length
: 1500 mm Height : 1500 mm Diameter : 250 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Glass, chrome |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 600 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

