




Selection Bathroom LED ceiling light Gove surface-mounted ceiling light
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Selection Bathroom LED ceiling light Gove IP44 3000K 900lm 230V 9W Black matt/satin
- With integrated LED light source
- Uniform room light based on the latest LED technology
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
| Dimensions | |
|---|---|
| Ø Glass | 170mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 215mm |
| diameter | 170mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Satin, matt black |
| material | Metal, glass |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 900lm |
| Luminous flux LED module | 1080lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 9W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 59 W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumed | 11 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 12.5VA |
| Dimensions |
Length
: 215 mm Height : 215 mm Diameter : 170 mm |
| Dimmable | No |
| Color | matte black, Satin |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 900 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

