

Cable system socket lamp holder G4 max. 35W 12V black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Cable system socket lamp holder G4 max. 35W 12V black
- Surface/Color: Black
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 19 x W: 27 x D: 11 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | metal |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Accessories without bulbs |
| Base/socket | G4 |
| Including light bulbs | no |
| Total width | 27 mm |
| Max. power range | max. 35 W |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 19 mm Height : 19 mm |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

