





Saxon chandelier with 5 lights, black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The wrought iron Saxon range was designed and manufactured by Elstead Lighting. Blending traditional and modern manufacturing methods, this medieval-style family features decorative beaten metal plates separating the candle holders. Finished in black. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 420 mm, D: 600 mm, Min./Max. depth: 495 mm – 1820 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 7.66 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Saxon |
| Width | 600 mm |
| Product weight | 6.89 |
| diameter | 600 mm |
| Installation height | 420 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 495 mm |
| Maximum waste | 1820 mm |
| Ceiling tile paint | Burnished brass |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 5 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 20 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 120 mm |
| Chain/wire/cord length | 1680 mm chain. |
| Technical data | H: 420 mm D: 600 mm Min./Max. Depth: 495 mm – 1820 mm |
| Carton dimensions | 72 x 28 x 70cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 600mm mm Height : 420mm mm Diameter : 600mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443022 |

Saxon chandelier with 5 lights, black
Sale price503,97 €
