






Riviera 1-Light Pendant Light - A - Brushed Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by antique vintage perfume bottles, the Riviera pendants in brushed nickel add the perfect touch to retro design. They're ideal for use above kitchen islands or for grouping.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 255 mm, D: 223 mm, Min./Max. depth: 353 mm – 2153 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 2.20 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Brushed nickel |
| Family | Riviera |
| Width | 223 mm |
| Product weight | 1.98 |
| diameter | 223 mm |
| Installation height | 255 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 353 mm |
| Maximum waste | 2153 mm |
| Ceiling tile paint | Brushed nickel |
| Building materials | made of steel, made of glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS1156 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 25 mm |
| Ceiling tile width/diameter | Ø120 mm |
| Chain/wire/cord length | 2000 mm cable. |
| Technical data | H: 255 mm D: 223 mm Min./Max. Depth: 353 mm – 2153 mm |
| Carton dimensions | 28 x 28 x 30.5 cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 223mm mm Height : 255mm mm Diameter : 223mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442980 |

Riviera 1-Light Pendant Light - A - Brushed Nickel
Sale price119,00 €
