





Inground light set Special Line 230 V LED warm white, stainless steel, set of 1
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
1x1.2 W, 230 V, incl. bulb
- Set of 1 light including LED, 1x1.2 W
- Material: metal / stainless steel
- Colour: black/stainless steel
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs)
- Degree of protection: IP67 - suitable for damp rooms and outdoor areas
- Diameter: 110mm
- Operating voltage: 230 V
- Color Temperature: 2700K - Warm White
- the supplied diffuser is used to scatter the light and counteracts annoying glare
- the mains cable can be looped through two cable inlets
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 132mm |
| O: | 110mm |
| installation depth: | 132mm |
| cavity depth: | 117mm |
| Installation opening: | 103mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 2.1W |
| Tension: | 230V |
| Color: | stainless steel |
| Material: | metal |
| Shape: | around |
| max. load capacity: | 500kg |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP67 |
| MM character: | MM sign |
| Mounting location recommendation: | floor mount |
| Stainless: | Stainless steel |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 20,000 hrs |
| color temperature: | 2700K |
| Assembly: | 1.2W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 30 lm |
| half power angle: | 120° |
| Rated life: | 20000h |
| Rated power: | 1.2W |
| beam angle: | 120° |
| Luminous intensity: | 17 cd |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 30 lm |
| Minimum cavity depth: | 117mm |
| Dimensions |
Length
: 132 mm Height : 132 mm Diameter : 110 mm |
| Dimmable | No |
| Color | stainless steel |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 20 |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

