


Recessed lights base base set swiveling
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Recessed lights base base set swiveling round 90mm 20° GU10 max. 10W 230V brushed iron
- Set of 10 lights
- with swiveling spots for optimal illumination
- For the 230V direct connection
- Don't forget: order the right lamp at the same time!
| Dimensions | |
|---|---|
| Installation opening 2 | 73mm |
| Cavity depth | 75mm |
| Installation depth | 90mm |
| diameter | 90mm |
| Installation opening | 68mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 75mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Brushed iron |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 15,000h |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Dimmable | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of lamp used. |
| Swivel range | 20° |
| Technology | LED |
| Base/socket | GU10 |
| Maximum power | max. 10W |
| Protection class | Protection class II |
| Dimensions | Diameter : 90 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | brushed iron |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

