





Provence 1-Light Table Lamp - Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Provence table lamp has a vintage charm and features three adjustable joints for directing the desired light onto a desk or bedside table. It is made from a steel and brass blend and has a polished nickel finish. LS214PN
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 660 mm W: 223 mm D: 472 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 3.90 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Color | Polished nickel |
| Family | Provence |
| Width | 223 mm |
| Product weight | 3.51 |
| Installation height | 660 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 472 mm |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable smart bulbs |
| Technical data | H: 660 mm W: 223 mm D: 472 mm |
| Carton dimensions | 70 x 60 x 28 cm |
| Shade Color | Polished Nickel |
| Shade Material | Finished Steel |
| Dimensions |
Width
: 223mm mm Height : 660mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442920 |

Provence 1-Light Table Lamp - Polished Nickel
Sale price249,90 €
