



Provence 1-light pendant light - aged brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Provençal style is derived from mid-20th-century French designs, where they were often used to illuminate tables in kitchens, cafes, and bistros. The single pendant light features a long, flexible cable that can be shortened or lengthened to adjust the height.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 230 mm, D: 370 mm, Min./Max. depth: 280 mm – 2000 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.80 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Aged brass |
| Family | Provence |
| Width | 370 mm |
| Product weight | 1.62 |
| diameter | 370 mm |
| Installation height | 230 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 280 mm |
| Maximum waste | 2000 mm |
| Ceiling tile paint | Aged brass |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 40 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 149 mm |
| Chain/wire/cord length | 1600 mm cable. |
| Technical data | H: 230 mm D: 370 mm Min./Max. Depth: 280 mm – 2000 mm |
| Carton dimensions | 44 x 44 x 24 cm |
| Height adjustable | On Installation |
| Dimensions |
Width
: 370mm mm Height : 230mm mm Diameter : 370mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442906 |

Provence 1-light pendant light - aged brass
Sale price174,93 €
