





ProRail3 Zeuz 33W 60° 4000K W triac
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 LED track spot Zeuz 60° 2860lm 33W 4000K dimmable 230V white
- ProRail3 system light including installation instructions
- Color temperature: 4000K - neutral white
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Not compatible with URail!
- Attention: Only suitable for commercial applications and professional installations
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 241 x W: 176 x D: 98 mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Metal, plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000K |
| Beam angle | 60° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 2,860lm |
| Luminous flux LED module | 3680lm |
| Color temperature range | 4,000K |
| Colour rendering index | > 90 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 33W |
| Technology | LED |
| Dimming | with dimmer |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Equivalent to incandescent lamp | 210W |
| Including bulbs | ✓ |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 36.5W |
| Dimensions |
Length
: 241 mm Width : 176 mm Height : 241 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 2860 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

