






ProRail3 Spot Apol max50W E27 Weiß
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 track spotlight Apol E27 max. 50W dimmable 230V white
- ProRail3 system light including mounting instructions
- Light source freely selectable
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional incandescent bulbs.
- Smart Home light bulbs can also be controlled via app.
- Not compatible with URail!
- Caution: Suitable for commercial applications and professional installations only.
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 197 x W: 138 x mm |
| diameter | 62 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Metal, plastic |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 h |
ProRail3 track spotlight Apol E27 max. 50W dimmable 230V white
- ProRail3 system light including mounting instructions
- Light source freely selectable
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional incandescent bulbs.
- Smart Home light bulbs can also be controlled via app.
- Not compatible with URail!
- Caution: Suitable for commercial applications and professional installations only.
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 197 x W: 138 mm |
| diameter | 62 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | Plastic, metal |
| form | cylindrical |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30000 h |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light bulb |
| Base/socket | E27 |
| adjustability | rotatable and tiltable |
| Light source properties | Light bulb not included |
| Dimmable | The light is dimmable; the dimmability depends on the type of light source used. |
| Maximum power range | max. 50 W |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | One light source can be replaced by the end user without permanently damaging the light fixture. |
| Tension | 230 V |
| Type of voltage | AC 50 Hz |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light bulb |
| Base/socket | E27 |
| Dimmable | The light is dimmable; the dimmability depends on the type of light source used. |
| Maximum power | max. 50 W |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | One light source can be replaced by the end user without permanently damaging the light fixture. |
| Dimensions |
Length
: 197 mm Width : 138 mm Height : 197 mm Diameter : 62 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

