

ProRail3 Schiene 1m Si Met 3Ph
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 rail 1m 230V silver
- Don’t forget to order connectors at the same time!
- End caps to complete the rail are included with feeders and connectors
- Not compatible with URail!
- Attention: Only suitable for commercial applications and professional installations
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 34.5 D: 36 mm |
| length | 1m |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | Silver |
| material | metal |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Accessories without bulbs |
| Max. power | max. 3,680 W |
| Protection class | Protection class I |
| Dimensions |
Length
: 34.5 mm Height : 34.5 mm |
| Color | Silver |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

