


ProRail3 rail spot Purell
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 track spot Purell GU10 max. 10W 230V black
- ProRail3 system light including assembly instructions
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Can also be controlled via app with SmartHome lamps
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 172mm |
| diameter | 35mm |
| shape | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | Metal, plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Dimmable | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of lamp and ballast used. |
| Technology | Lamp without bulbs |
| Base/socket | GU10 |
| Maximum power | max. 10W |
| Dimming | with dimmer |
| Protection class | Protection class I |
| Dimensions |
Length
: 172 mm Height : 172 mm Diameter : 35 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

