

ProRail3 rail 2m
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 rail 2m 230V silver
- Don't forget: order connectors at the same time!
- End caps to close the rail are included with feeds and connectors
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 34.5 D: 36mm |
| length | 2m |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Silver |
| material | metal |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Accessories without bulbs |
| Maximum power | max. 3,680W |
| Protection class | Protection class I |
| Dimensions |
Length
: 34.5 mm Height : 34.5 mm |
| Color | Silver |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

