






ProRail3 LED rail spot Kratos
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 LED rail spot Kratos 36° 1000lm 9W 3000K or 4000K 230V
- Color temperature: 3000K - warm white
- ProRail3 system light including assembly instructions
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- Not compatible with URail!
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
- Caution: Only suitable for commercial applications and professional installations
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 142 x W: 158 x D: 132mm |
| designs and materials | |
|---|---|
| Color | Silver |
| material | metal |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | D |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 50,000 hrs |
| light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| beam angle | 36° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,000 lm |
| Luminous flux LED module | 1400 lm |
| color temperature range | 3,000K |
| color consistency | SDCM 3 |
| color rendering index | > 90 Ra |
| lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 9 w |
| swivel range | 90 degrees |
| Technology | LEDs |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Equivalent to incandescent lamp | 94 w |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| protection class | Protection class II |
| interchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| Power consumed | 10W |
| Dimensions |
Length
: 142 mm Width : 1000 mm Height : 142 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Silver |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1000 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

