




ProRail3 Kratos 2000lm 18.5W 4000K 230V White
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ProRail3 Pendant Kratos 2000lm 18.5W 4000K 230V White
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional incandescent lamps
- Color temperature: 4000K - neutral white
- Can be planned with DIALux (ULD data available)
- Attention: Suitable for commercial applications and professional installations only
- Not compatible with URail!
- ProRail3 system light including installation instructions
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 42 x W: 128 x D: 31 mm |
| diameter | 79 mm |
| form | around |
| Pendulum length range | 50-249 cm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | aluminum |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | D |
| life | |
|---|---|
| life | 50,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 4000 K |
| Beam angle | 50° |
| Nominal luminous flux | 2000 lm |
| Luminous flux LED module | 2800 lm |
| Color temperature range | 4000 K |
| Color rendering index | > 90 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 18.5 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Total width | 128 mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 170 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 20 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 20.7 VA |
| Transformer height | 42 mm |
| Transformer width | 128 mm |
| Transformer depth | 31 mm |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 42 mm Width : 2000 mm Height : 42 mm Diameter : 79 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 4000 |
| Light source | including |
| Lumen | 2000 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

