

Pro Strip Accessory 230/24V 60VA White
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Pro Strip Power Supply Accessory 230/24V 60VA White
- Perfectly matched to Paulmann Pro Strips and Controller
- High-quality power supplies with a very long service life of at least 50,000 hours
- Integrated overload protection, short circuit protection, temperature monitor & electronic fuse
- Noise-free in all dimming levels
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 22 x W: 64 x D: 185 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| Features | |
|---|---|
| Integrated temperature monitor + electronic fuse | Integrated temperature monitor + electronic fuse |
| life | |
|---|---|
| life | 50,000 hours |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Including light bulbs | no |
| Total width | 64 mm |
| Max. power range | max. 60 W |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 60 VA |
| Increased spike protection | Increased spike protection |
| Integrated short circuit protection | Integrated short-circuit protection |
| Integrated overload protection | Integrated overload protection |
| Markings | |
|---|---|
| MM character | MM character |
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 22 mm Height : 22 mm |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

