

Pro Strip Single Color 10x13.5mm max. 144W Black/Red
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Pro Strip connector Single Color 10x13.5mm max. 144W Black/Red
- Direct connector for single-color strips (2-pin) with 8 mm width
- Double-sided insulation displacement technology
- max. current: 6A
- Slim – Well suited for tight installation spaces, e.g. within a profile
- Specially designed for professional 24 V Pro Strip Silver and Gold
- Suitable for COB & SMD strips
- No interruption of the light image due to the transparent housing
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 5 x W: 10 x D: 13.5 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Red, Black |
| material | plastic |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Accessories without bulbs |
| IP protection | IP20 |
| Including light bulbs | no |
| Total width | 10 mm |
| Max. power range | max. 144 W |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 5 mm Height : 5 mm |
| Color | Black, Red |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

