











Plug & Shine LED recessed floor light Smart Home Zigbee 3.0 Floor single light IP67 RGBW+ 2W stainless steel
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Plug & Shine LED recessed floor light Smart Home Zigbee 3.0 Floor RGBW single light IP67 RGBW+ 2W stainless steel
- Controllable with Smart Home Zigbee remote control
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- IP protection: IP67 - protected against temporary submersion
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- RGBW multicolor color change
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 35 mm |
| Installation depth range | 50 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 30 mm |
| diameter | 70 mm |
| Installation opening | 63 mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 35 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Stainless steel | Stainless steel |
| Color | stainless steel |
| material | plastic, metal |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Color temperature up to | 6500 K |
| Color temperature range | 3000 - 6500 K |
| Color change | Tunable White, color change RGBW |
| Beam angle | 90° |
| Nominal luminous flux | 65 lm |
| Luminous flux LED module | 100 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann SmartHome Zigbee Gent2 501.40, Paulmann 501.34 Smart Switch |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 2 W |
| radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| IP protection | IP67 |
| Dimming | with Smart Home |
| Dimmable | Yes |
| Including light bulbs | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 5.5 W |
| adjustability | firmly |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Power consumption | 2 W |
| Smart Home | |
|---|---|
| Protocol type | Zigbee 3.0 |
| Zigbee certification | Zigbee certified |
| radio frequency | 2.4 GHz |
| Radio range (open field) | 10 m |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH, Quezinger Feld 2, 31832 Springe, Germany, info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

