






Plug & Shine ZigBee RGBW light object Globe 2.8W 24V
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP67 submersible
- 24V light object
- Table lamp base with ground spike for fixing in the ground
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- RGBW multicolor color change
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
| Luminous flux LED module: | 180lm |
| Compatible Smart Home technology: | ZigBee (Alexa, Lightify etc.) |
| Diameter: | 200mm |
| Color change: | Color change RGBW |
| SmartHome: | ✓ |
| Radio range: | 10m |
| Installation location recommendation: | Floor mounting |
| Form: | around |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Including bulbs: | ✓ |
| Life: | 30,000 hours |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67 |
| Ignition time <: | 0s |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Color temperature range: | 3,000 - 6,500 K |
| Nominal luminous flux (lumens): | 110lm |
| Memory function: | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp: | 15W |
| Marketing type: | Single component |
| Technology: | LED |
| Color: | White |
| Watt: | 2.8W |
| Number of components: | 1x |
| Apparent power: | 2.5VA |
| IP protection: | IP65 |
| Rustproof: | Rustproof |
| Power consumption: | 2.8W |
| Tension: | 24V |
| Material: | plastic |
| Protection class: | Protection class III |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| Dimensions | Diameter : 200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 110 |
| IP rating | IP65 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

