
Plug & Shine Zigbee Controller IP68 24V DC max 75W Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- switches and dims all Plug & Shine lights up to a total output of 75 watts
- The system always starts in the last setting when switched on
- can still be switched on and off using the light switch
- with ground spike for fixation in the ground
- IP protection: IP68 - protected against permanent submersion
| Dimension (height x width x depth): | H: 30 x W: 260 x D: 40 mm |
| Maximum power: | max. 75 W |
| Tension: | 24V |
| Color: | Black |
| Material: | plastic |
| Dimmable: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| IP protection: | IP68 |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | Accessories without bulbs |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| Radio range: | 20 m |
| Smart home: | ✓ |
| Dimensions |
Length
: 30 mm Width : 260 mm Height : 30 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP68 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

