

Plug & Shine Underwater Spotlight IP68 3000K 4W 24V swiveling
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- 24V pond light
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- IP protection: IP68 - protected against permanent submersion
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
- Switchable with the Plug & Shine Controller (see accessories) and dimmable via remote control
| Dimension (height x width x depth): | H: 120mm |
| O: | 200mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 4W |
| Tension: | DC 24V |
| Color: | Black |
| Material: | Aluminum |
| Apparent power: | 4 VA |
| Shape: | around |
| Dimmable: | Yes |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann Plug & Shine ZigBee Controller 939.99, Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11 |
| IP protection: | IP68 |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 4W |
| Number of equipment: | 1x |
| Use: | For fascinating underwater light |
| Beam angle: | 25° |
| Luminous flux LED module: | 400 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 35W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 260 lm |
| Color temperature: | 3000K |
| Dimensions |
Length
: 120 mm Height : 120 mm Diameter : 200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 260 |
| IP rating | IP68 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

