



Plug & Shine Spot Classic 3000K 6W 24V
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP65 jet-proof
- 24V plant light with ground spike
- directed light
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
| Including bulbs: | ✓ |
| Life: | 30,000 hours |
| Diameter: | 88mm |
| Form: | around |
| Equivalent to incandescent lamp: | 53W |
| Nominal luminous flux (lumens): | 310lm |
| Color temperature range: | 3,000K |
| Ignition time <: | 0s |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 265mm |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Watt: | 5.1W |
| Power consumption: | 5.2W |
| Rustproof: | Rustproof |
| Apparent power: | 5.3VA |
| Number of components: | 1x |
| Color: | anthracite |
| Technology: | LED |
| Protection class: | Protection class III |
| Dimmability: | No |
| IP protection: | IP65 |
| Tension: | 24V |
| Material: | metal |
| Beam angle: | 32° |
| Dimensions |
Length
: 265 mm Height : 265 mm Diameter : 88 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 310 |
| IP rating | IP65 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

