



Plug & Shine set recessed light MicroPen II IP67 3000K 5x0.22W
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Plug & Shine supplementary set consisting of 5 lights and connecting cable
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
- Don't forget: order the right transformer at the same time!
| O: | 15mm |
| Installation depth: | 46mm |
| Cavity depth: | 31mm |
| Installation opening: | 10mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 2.1W |
| Tension: | 24V |
| Color: | Silver |
| Material: | stainless steel |
| Shape: | around |
| max. load capacity: | 130kg |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP65 |
| Installation location recommendation: | Floor mounting |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 0.22W |
| Number of equipment: | 5x |
| Use: | For decorative light points on paths, in driveways or on terraces |
| Beam angle: | 22° |
| Beam angle LED module: | 23° |
| Luminous flux LED module: | 3 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 2.2W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 1.8 lm |
| Color temperature: | 3000K |
| Minimum cavity depth: | 31mm |
| Dimensions | Diameter : 15 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Silver |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1.8 |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

