


Plug & Shine Set Ground Spike Plantini IP65 3000K 3x2.5W 24V Anthracite
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- 24V plant light with ground spike
- directed light
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- Switchable with the Plug & Shine Controller (see accessories) and dimmable via remote control
| Dimension (height x width x depth): | H: 223 D: 77 mm |
| Length: | 5 m |
| O: | 21mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 7.5W |
| Tension: | DC 24V |
| Transformer power: | 21 VA |
| Color: | anthracite |
| Material: | Aluminum |
| Shape: | around |
| Dimmable: | Yes |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann Plug & Shine ZigBee Controller 939.99, Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11 |
| IP protection: | IP65 |
| Power plug: | IP44 protective contact plug |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 2.5W |
| Number of equipment: | 3x |
| Use: | For invisible lighting of grasses, small plants or in pots |
| Beam angle: | 45° |
| Luminous flux LED module: | 200 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 26W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 90 lm |
| Color temperature: | 3000K |
| Dimensions |
Length
: 223 mm Height : 223 mm Diameter : 21 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 90 |
| IP rating | IP65 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

