
Plug & Shine Power Supply IP67 75W 24V DC Silver
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- 24V power supply
- IP67 submersible water protected for wet rooms, outdoor areas or shower and bathtubs
- Can be combined with all lights and accessories from the Plug & Shine series
| Dimension (height x width x depth): | H: 40 x W: 186 x D: 64 mm |
| Maximum power: | max. 75 W |
| Tension: | 230/24V |
| Transformer power: | 75 VA |
| Color: | Silver |
| Material: | Aluminum |
| IP protection: | IP67 |
| Installation location recommendation: | Universal |
| Power plug: | IP44 protective contact plug |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Maximum cable length: | 50 m |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions |
Length
: 36 mm Width : 68 mm Height : 36 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Silver |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

