


Plug & Shine pendant lamp Kofia
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Plug & Shine pendant light Kofia IP44 3000K 2W anthracite
- Color temperature: 3000K - warm white
- Incl. replaceable LED bulb
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- Don’t forget to order the matching transformer at the same time!
- Don’t forget to order cables at the same time!
| Dimensions | |
|---|---|
| Glass length | 140mm |
| Ø Glass | 160mm |
| Pendulum length | 500cm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | aluminum |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| life | |
|---|---|
| life | 15,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 160lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 2W |
| Technology | LED |
| Socket/fitting | E14 |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 17 W |
| Max. power | max. 10W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without causing permanent damage to the luminaire. |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

