


Plug & Shine light object Stone IP67 3000K 24V diameter 28cm
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- 24V light object
- with ground spike for fixation in the ground
- Color temperature: 3000K - warm white
- Can be combined with all lights and accessories from the Plug & Shine series
- IP protection: IP67 - protected against temporary submersion
- Don't forget: order the right transformer at the same time!
- Don't forget: order the cable at the same time!
- Switchable with the Plug & Shine Controller (see accessories) and dimmable via remote control
| Dimension (height x width x depth): | H: 166mm |
| O: | 280mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 2.8W |
| Tension: | DC 24V |
| Color: | White |
| Material: | plastic |
| Dimmable: | Yes |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann Plug & Shine ZigBee Controller 939.99, Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11 |
| IP protection: | IP67 |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 2.8W |
| Number of equipment: | 1x |
| Use: | For individual decorative lighting accents in the garden |
| Luminous flux LED module: | 235 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 24W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 160 lm |
| Color temperature: | 3000K |
| Dimensions |
Length
: 166 mm Height : 166 mm Diameter : 280 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 160 |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

