


Plug & Shine light object Basket IP44 3,000K 8W 24V anthracite 60x20cm
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Light basket in rattan look
- 24V light object
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- Don’t forget to order the matching transformer at the same time!
- Don’t forget to order cables at the same time!
| Nominal luminous flux (lumens): | 350lm |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11 |
| Life: | 30,000 hours |
| Including bulbs: | ✓ |
| Diameter: | 200mm |
| Color temperature range: | 3,000K |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Material: | rattan |
| Power cable: | 30cm |
| Ignition time <: | 0s |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 600mm |
| Luminous flux LED module: | 800lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 59 W |
| Number of components: | 1x |
| Apparent power: | 8VA |
| Watt: | 8W |
| Color: | anthracite |
| Technology: | LED |
| Protection class: | Protection class III |
| Dimmability: | Yes |
| Marketing type: | Single component |
| Power consumption: | 8W |
| IP protection: | IP44 |
| Tension: | 24V |
| Dimensions |
Length
: 600 mm Height : 600 mm Diameter : 200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brown |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 350 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

