



Plug & Shine LED garden spotlight Sting single spot, insect-friendly
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Plug & Shine LED garden spotlight Sting single spot insect-friendly IP67 2200K 6.3W anthracite
- Directional light
- Particularly insect-friendly
- Color temperature: 2200K - Gold light
- IP protection: IP67 - protected against temporary submersion
- Gold light – active protection from insects & a pleasant lighting atmosphere around the house
- Golden light colour creates a cosy atmosphere like candlelight
- For cozy and insect-friendly evening light
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Can be combined with all lights and accessories from the Plug & Shine series
- Don’t forget to order the matching transformer at the same time!
- Don’t forget to order cables at the same time!
- 24V plant light with ground spike
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 290mm |
| diameter | 52mm |
| form | around |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | aluminum |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11, Paulmann Plug & Shine ZigBee Controller 939.99 |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2200K |
| Beam angle | 100° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 280lm |
| Insect-friendly | Insect-friendly |
| Luminous flux LED module | 580lm |
| Color temperature range | 2,200K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 6.3W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP67 |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 46W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| Power consumed | 6.3W |
| Dimensions |
Length
: 290 mm Height : 290 mm Diameter : 52 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 2200 |
| Light source | including |
| Lumen | 280 |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

