





Plug & Shine LED bollard light Plate single light IP44 2200K 7W anthracite
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Plug & Shine LED bollard light Plate single light IP44 2200K 7W anthracite
- Bollard light for optimal illumination of paths
- Gold light – active protection from insects & a pleasant lighting atmosphere around the house
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Color temperature: 2200K - Gold light
- Golden light colour creates a cosy atmosphere like candlelight
- For cozy and insect-friendly evening light
- Particularly insect-friendly
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- 24V bollard light
- Can be combined with all lights and accessories from the Plug & Shine series
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 600mm |
| diameter | 159mm |
| shape | around |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | anthracite |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann Plug & Shine 180.10/ 180.11, Paulmann Plug & Shine ZigBee Controller 939.99 |
| Installation location recommendation | Floor mounting |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2200K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 380lm |
| Luminous flux LED module | 660lm |
| Color temperature range | 2,200K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 7W |
| Dimmable | Yes |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 51 W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| absorbed power | 7W |
| Dimensions |
Length
: 600 mm Height : 600 mm Diameter : 159 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 2200 |
| Light source | including |
| Lumen | 380 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

