

Plug & Shine bollard Classic Mini IP44 K 2W 24V Anthracite E14
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Bollard light in a classic look
- 24V bollard light
- LED bulbs included
- Color temperature: 3000K - warm white
- Can be combined with all accessories from the Plug & Shine series
- Don’t forget to order the matching transformer at the same time!
- Don’t forget to order cables at the same time!
| Including bulbs: | ✓ |
| Diameter: | 80mm |
| Installation location recommendation: | Floor mounting |
| Marketing type: | Single component |
| Life: | 30,000 hours |
| Max. power: | max. 10W |
| Ignition time <: | 0s |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 220mm |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Rustproof: | Rustproof |
| IP protection: | IP44 |
| Watt: | 2W |
| Color: | anthracite |
| Technology: | LED |
| Number of components: | 1x |
| Protection class: | Protection class III |
| Tension: | 24V |
| Material: | metal |
| Dimmability: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of bulb used. |
| Base/Socket: | E14 |
| Dimensions |
Length
: 220 mm Height : 220 mm Diameter : 80 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 160 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

