




Platomo LED outdoor wall light, seawater-resistant
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Platomo seawater resistant IP44 round 180mm 3000K 14.5W 1200lm 230V black plastic
- Seawater-resistant light for use near the coast
- Decorative lighting effects highlight the wall
- Satin-finished plastic cover for fine light diffusion
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Color temperature: 3000K - warm white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 63mm |
| diameter | 180mm |
| shape | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Black |
| material | plastic |
| Seawater resistant | Seawater resistant |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,200 lm |
| Luminous flux LED module | 2000 lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 14.5W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 126W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the lamp must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the lamp must be replaced. |
| absorbed power | 15W |
| Dimensions |
Length
: 63 mm Width : 1200 mm Height : 63 mm Diameter : 180 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1200 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

