






Pimlico 6-Light Chandelier, Dark Bronze
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The stunning Pimlico range is a beautifully crafted product family featuring delicate square tubes with unusually curved edges. Partially constructed from solid brass, Pimlico features finely cut glass candelabras and drops that accentuate the dark bronze finish. Optional LS162 or LS200 clamp shades are available if required.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 710 mm, D: 650 mm, Min./Max. depth: 810 mm – 1330 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 8.13 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Dark Bronze |
| Family | Pimlico |
| Product weight | 7.32 |
| diameter | 650 mm |
| Installation height | 710 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 810 mm |
| Maximum waste | 1330 mm |
| Ceiling tile paint | Dark Bronze |
| Building materials | made of brass, made of crystal |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 6 |
| Optional glass/shade | LS162, LS200 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 31 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 97 mm |
| Product used up | Yes |
| Technical data | H: 710 mm D: 650 mm Min./Max. Depth: 810 mm – 1330 mm |
| Carton dimensions | 71 x 67 x 65cm |
| Height adjustable | During installation |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442850 |
Filament 230V LED Candle Cosy E14 470lm 4.8W 2700K dimmable Clear
Sale price6,34 €

Pimlico 6-Light Chandelier, Dark Bronze
Sale price531,25 €


