





Pickering Lane 3-light semi-ceiling light, natural lacquered brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The classic Pickering Lane collection is heavily influenced by the country house style of Northern Europe from the early 1900s. The mottled glass shades the candle-effect lamps, and the socket can be used semi-flush or complemented with chain links for higher ceiling installations. This country house socket is flexible and comes in lacquered natural brass.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 427 mm W: 254 mm Min./Max. Depth: 410 mm – 1405 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 4.31 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Lacquered natural brass |
| Family | Pickering Lane |
| Width | 254 mm |
| Product weight | 2.35 |
| Installation height | 427 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 410 mm |
| Maximum waste | 1405 mm |
| Ceiling tile paint | Brass |
| Building materials | Steel, clear, shabby glass |
| Diffuser color | Clear Seeded |
| Diffuser material | Glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 915 mm chain |
| Technical data | H: 427 mm W: 254 mm Min./Max. Depth: 410 mm – 1405 mm |
| Carton dimensions | 42 x 31.5 x 44.5 cm |
| Dimensions |
Width
: 254mm mm Height : 427mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442832 |

Pickering Lane 3-light semi-ceiling light, natural lacquered brass
Sale price195,76 €
