




Philadelphia 1-Light Medium Chain Lantern - Antique Bronze
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Philadelphia features striking classic details that distinguish this complete series of "historic" lanterns. The series is made of champagne-colored blown glass, has an antique bronze patina, and is IP44-rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 380 mm, D: 190 mm, Min./Max. depth: 540 mm – 1540 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 2.70 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Old bronze |
| Family | Philadelphia |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 2.43 |
| diameter | 190 mm |
| Installation height | 380 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 540 mm |
| Maximum waste | 1540 mm |
| Ceiling tile paint | Old bronze |
| Building materials | Cast aluminum, champagne-colored tinted glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS211 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 1590 mm chain. |
| Technical data | H: 380 mm D: 190 mm Min./Max. Depth: 540 mm – 1540 mm |
| Carton dimensions | 46 x 46 x 40cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 190mm mm Height : 380mm mm Diameter : 190mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443509 |

Philadelphia 1-Light Medium Chain Lantern - Antique Bronze
Sale price173,26 €
