






Penny 1-light floor lamp - burnished brass with white shade
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
5-7 days
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The brushed brass Penny floor lamps are timeless and elegant, featuring a mid-century-style tripod base and extended legs that meet at a tailored tip. Penny floor lamps feature a white linen fabric shade. LS373
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 1397 mm, D: 470 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 8.60 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Plug |
| Color | Burnished brass |
| Family | penny |
| Width | 470 mm |
| Product weight | 7.74 |
| diameter | 470 mm |
| Installation height | 1397 mm |
| Class | Class I |
| Building materials | made of steel, made of linen |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable smart bulbs |
| Technical data | H: 1397 mm D: 470 mm |
| Carton dimensions | 50.8 x 142.2 x 50.8 cm |
| Umbrella color | White |
| Umbrella material | Linen |
| Dimensions |
Width
: 470mm mm Height : 1397mm mm Diameter : 470mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442818 |

Penny 1-light floor lamp - burnished brass with white shade
Sale price299,88 €
