


Pendant lamp Neordic Ketil E27 max. 3x20W black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Vintage pendulum without bulbs
- Pendulum in a trendy vintage look
- Pendulum length: 2m
- for lamps with E27 base up to max. 20 watts
- Don't forget: Order the right lamp at the same time!
| Diameter: | 100 mm |
| Installation location recommendation: | Ceiling mounting |
| Marketing type: | Single component |
| Pendulum length: | 200 cm |
| Maximum power: | Max. 3x20 W. |
| Ignition time <: | 0 s |
| WEEE registration number: | DE 39236390 |
| IP protection: | IP20 |
| Tension: | 230 V |
| Number of assemblies: | 3x |
| Colour: | black |
| Technology: | Luminaire without illuminant |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of illuminant used. |
| Material: | Metal, silicone |
| Base / socket: | E27 |
| Dimensions | Diameter : 100 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

