




Pembroke 3-light, semi-flush, black/gold
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
A versatile, elegant range of hand-forged iron faucets. Our craftsmanship goes into the production of these high-quality Pembroke Semi-Flush faucets. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 320 mm, D: 400 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 4.00 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black/Gold |
| Family | Pembroke |
| Width | 400 mm |
| Product weight | 3.6 |
| diameter | 400 mm |
| Installation height | 320 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Black/Gold |
| Building materials | made of steel, opal glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 25 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 110 mm |
| Technical data | H: 320 mm D: 400 mm |
| Carton dimensions | 50 x 42 x 18 cm |
| Dimensions |
Width
: 400mm mm Height : 320mm mm Diameter : 400mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442810 |

Pembroke 3-light, semi-flush, black/gold
Sale price204,09 €
