




Payne 2-Light Wall Light - Polished Chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Payne collection is influenced by the revived English Tudor design trend, yet maintains an elegant, simple, and modern profile. The clean, white, opal-etched glass complements the simple twisted metal rings and highlights the more detailed metal rings of the ornate fixtures. IP44-rated for bathrooms.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 559 mm W: 127 mm D: 127 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 2.60 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished chrome |
| Family | Payne |
| Width | 127 mm |
| Product weight | 2.34 |
| Installation height | 559 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 127 mm |
| Building materials | made of steel, made of glass |
| Color rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 2 x 3W LED G9 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 300Lm each |
| Maximum wattage | LED light with 3 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | G9 |
| Replacement glass/shade | GS590 |
| Watt equivalent | 28 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 559 mm W: 127 mm D: 127 mm |
| Carton dimensions | 29 x 29 x 37cm |
| Width of the back plate | 127 mm |
| Rear panel projection | 22 mm |
| Height of the back plate | 127 mm |
| Dimensions |
Width
: 127mm mm Height : 559mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 300Lm each |
| Socket | G9 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442787 |

Payne 2-Light Wall Light - Polished Chrome
Sale price249,90 €
