




Paulson 2 light bar light - chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Paulson collection offers vintage-style silhouettes with a modern twist. Components with a polished chrome finish secure glass tube shades, composed of rows of individual clear glass rods to gently diffuse the light. Paulson offers luminaires for every room in the house if you desire a coordinated design aesthetic throughout your space. All luminaires are conveniently IP44-rated, making them suitable for use in bathrooms.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 121 mm W: 584 mm D: 133 mm
Specification:
| brand | Feiss |
|---|---|
| Carton weight | 3.70 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | chrome |
| Family | Paulson |
| Width | 584 mm |
| Product weight | 3.33 |
| Installation height | 121 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 133 mm |
| Building materials | steel, clear glass |
| Color rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 2 x 3W LED G9 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 300Lm each |
| Maximum wattage | LED light with 3 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | G9 |
| Watt equivalent | 28 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 121 mm W: 584 mm D: 133 mm |
| Carton dimensions | 24 x 23 x 69cm |
| Dimensions |
Width
: 584mm mm Height : 121mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 300Lm each |
| Socket | G9 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442774 |

Paulson 2 light bar light - chrome
Sale price279,06 €
