


Rope set, LED, 6x4W, RoundMac
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Complete set, LED, including bulbs
- Complete set consisting of transformer, rope, spotlights and assembly instructions
- including LED bulbs (permanently installed)
- Finish/colour: matt white
- extensive light scattering for ideal room illumination
- LED technology saves up to 80% electricity compared to conventional light bulbs
- Only upgradeable with 12V direct current (DC) products, not compatible with 12V alternating current (AC) products
| Length: | 10 m |
| rope spacing: | 160mm |
| Span: | 5 m |
| Cross-section: | 2.5 sqmm |
| Marketing type: | set |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 26 w |
| Tension: | 230/12V |
| transformer power: | 36VA |
| Color: | White matte |
| Material: | plastic, metal |
| apparent power: | 27VA |
| Dimmable: | No |
| Mounting location recommendation: | ceiling mount |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 30,000 hrs |
| Assembly: | 4w |
| Number of equipment: | 6x |
| Rated/useful luminous flux: | 6x200lm |
| Rated life: | 30000h |
| Rated power: | 4w |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 200 lm |
| color temperature: | 2700K |
| Dimmable | No |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 200 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

