

WallCeiling Lunar LED panel 300mm 15.5W 230V matt chrome aluminum
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
300 mm, 230 V, LED, warm white, incl. bulb
- Particularly flat design with a round design
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% compared to conventional light bulbs)
- Uniform room light based on the latest LED technology
- High luminous efficacy with planar light
- for the 230V direct connection
- with integrated LED light source
- satin plastic cover for fine light scattering
| Dimensions (height x width x depth): | D: 38mm |
| O: | 300mm |
| Marketing type: | set |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 18.5W |
| Tension: | 230V |
| transformer power: | 19.2VA |
| Color: | Matt chrome |
| Material: | aluminum |
| Shape: | around |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP20 |
| Mounting location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 30,000 hrs |
| Assembly: | 17 w |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 1450 lm |
| Rated life: | 30000h |
| Rated power: | 17 w |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Luminous flux LED module: | 1700 lm |
| Corresponds to incandescent lamp: | 109.6W |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 1,450 lm |
| color temperature: | 3000K |
| Dimensions |
Length
: 38 mm Height : 38 mm Diameter : 300 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Matt chrome |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1450 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

