

Neordic Juna floor lamp max.1x20W E14 soft green/copper/wood 230V metal/wood
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
without lamp, max. 20W E14
- Scandinavian style lamp
- FSC-certified product with wood from responsible forestry
- can be combined with all Neordic lights
- Cable covered with fabric
- with on/off cord switch
- Don't forget: Order the right bulb at the same time!
- Lamp tip: Half-mirror lamps are decorative and ensure glare-free light
- Bulb tip: choose a dimmable bulb if you want to control the brightness
- with EuroPlug dimming/switching adapter from the Accessories tab, dimmable via app or remote control
| Dimensions (height x width x depth): | H: 1,580 x W: 230 x D: 400 mm |
| Ø glass: | 160mm |
| lens length: | 100mm |
| Marketing type: | set |
| Maximum power: | max 20w |
| Tension: | 230V |
| Color: | wood, copper, soft green |
| Material: | wood, metal |
| Handmade: | Handmade |
| Note natural materials: | Our products made from natural materials and handmade glasses are unique, they are subject to natural variations in color and structure. |
| Shape: | around |
| Dimmable: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of light source used. |
| Mounting location recommendation: | floor mount |
| Power plug: | europlug |
| Switch: | with cable switch |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | Luminaire without illuminant |
| fabric cable: | fabric cable |
| Number of equipment: | 1x |
| Base/Socket: | E14 |
| ignition time <: | 0.0s |
| Collection: | trend neodic |
| Dimensions |
Length
: 1580 mm Width : 230 mm Height : 1580 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Soft green, copper, Wood |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

