

Outdoor solar wall light Ryse IP443000K 100lm motion detector anthracite
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
IP44 splashproof
- Charging time when aligned with the sun 6 - 8 hours, lighting time 8 - 10 hours.
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP44 - protection against splash water, even outdoors
| Dimension (height x width x depth): | H: 41 x W: 154 x D: 147 mm |
| Marketing type: | Single component |
| Bulbs included: | ✓ |
| power consumed: | 1.2W |
| Color: | anthracite |
| Material: | plastic |
| Sensors: | motion detector |
| Battery / rechargeable battery: | including accu |
| Battery type: | 1x18650 battery/3.7V |
| max. lighting time: | 4 hours |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP44 |
| Installation location recommendation: | Wall mounting |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Solar: | ✓ |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 1.2W |
| Number of equipment: | 1x |
| Battery charging time: | 8 h |
| Color temperature: | 3000K, 3,000K |
| Luminous flux LED module: | 145 lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 10W |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 30 lm |
| Dimensions |
Length
: 41 mm Width : 154 mm Height : 41 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 30 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

