

Outdoor solar wall light Ilias IP443000K 100lm motion detector anthracite
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Automatic switching via integrated motion detector
- Charging time when aligned with the sun 6 - 8 hours, lighting time 8 - 10 hours.
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP protection: IP44 - splash-proof
| Dimension (height x width x depth): | H: 261 x W: 73 x D: 175 mm |
| Marketing type: | Single component |
| Bulbs included: | ✓ |
| Color: | anthracite |
| Material: | plastic |
| Shape: | square |
| Sensors: | Motion detector with high frequency sensor |
| Battery / rechargeable battery: | including accu |
| Battery type: | 1x18650 battery/3.7V |
| max. lighting time: | 3 p.m |
| Dimmable: | No |
| IP protection: | IP44 |
| Stainless: | Rustproof |
| Protection class: | Protection class III |
| Technology: | LED |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Equipment: | 1.2W |
| Number of equipment: | 1x |
| Battery charging time: | 8 h |
| Color temperature: | 3000K, 3,000K |
| Luminous flux LED module: | 115 lm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 50 lm |
| Dimensions |
Length
: 261 mm Width : 73 mm Height : 261 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 57 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

