







Outdoor solar spike Special Line Ufo LED stainless steel, clear, set of 1
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
1x0.2 W, incl. bulb
- Set of 1 splash-proof lamp (IP44) including LED, 1x0.2 W
- Material: stainless steel / glass
- Colour: stainless steel / clear
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs)
- Degree of protection: IP44
- Protection class III
- Color temperature: 3000K - warm white
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 550mm |
| O: | 150mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| Color: | stainless steel, clear |
| Material: | stainless steel, glass |
| Shape: | around |
| Twilight sensor: | Twilight Sensor |
| Battery / rechargeable battery: | incl. Accu |
| Battery type: | AAA battery/1.5V (Micro) x 2 |
| IP protection: | IP44 |
| Mounting location recommendation: | floor mount |
| Stainless: | Stainless steel |
| Switch: | with switch |
| Protection class: | Protection class III |
| Solar: | ✓ |
| Technology: | LEDs |
| color temperature: | 3000K |
| Assembly: | 0.2W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated power: | 0.2W |
| ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions |
Length
: 550 mm Height : 550 mm Diameter : 150 mm |
| Color | stainless steel, Clear |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

