




Outdoor solar house number 4 IP44 3,000K 0.2W battery replaceable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Illuminated solar house number
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP protection: IP44 - splash-proof
- including batteries
| Nominal luminous flux (lumens): | 6 lm |
| Max. lighting time: | 8 hours |
| Life: | 30,000 hours |
| Including bulbs: | ✓ |
| Solar: | ✓ |
| Battery charging time: | 12 hrs |
| Color temperature range: | 3,000K |
| Battery type: | 1xAAA/1.5V (Micro) |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 230 x W: 160 x D: 32 mm |
| Ignition time <: | 0s |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Marketing type: | Single component |
| Power consumption: | 0.2W |
| Watt: | 0.2W |
| Number of components: | 1x |
| Color: | Black |
| Technology: | LED |
| Protection class: | Protection class III |
| Battery: | incl. Battery |
| Rustproof: | Rustproof |
| IP protection: | IP44 |
| Material: | plastic |
| Dimmability: | No |
| Luminous flux LED module: | 20lm |
| Dimensions |
Length
: 230 mm Width : 160 mm Height : 230 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 6 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

