



Outdoor 230V wall Capera white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED outdoor wall light Capea motion detector IP44 231mm 3000K 8 / 1x1.2W 700lm 230V white aluminum
- IP protection: IP44 - splash-proof
- For attractive light accents on exterior walls
- Suitable for outdoor use
- Color temperature: 3000K - warm white
- Twilight switch only switches on when the level of darkness is reached
- Automatic switching through integrated motion detector
- For 230V direct connection
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 103 D: 303 mm |
| diameter | 231mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | White |
| material | aluminum |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux | 700lm |
| Luminous flux LED module | 1950lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 8W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Bulbs included | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 120W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the lamp. |
| Power consumed | 15W |
| Light source | exclusive |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

