






Outd 230V bollard Alara RGBW ZB
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
LED bollard light Smart Home Zigbee 3.0 Alara motion detector IP44 square 665mm RGBW+ 10W 450lm 230V anthracite metal
- Bollard light for optimal illumination of paths
- RGBW and Tunable White as outdoor lighting
- IP protection: IP44 - splash-proof
- With the Tunable White white light control, the color temperature can be adjusted individually and continuously
- Automatic switching through integrated motion detector
- Innovative function also available without gateway with the Paulmann Gent remote control or via smart home apps or voice control such as Amazon Echo (Alexa)
- Simple and flexible operation with app, voice or accessories
- Innovative bollard light with state-of-the-art control options
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 665 x W: 235 x D: 117 mm |
| shape | square |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | anthracite |
| material | metal |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Color change | Color change RGBW, Tunable White |
| Nominal luminous flux | 450lm |
| Luminous flux LED module | 600lm |
| Color temperature range | 3000K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 10W |
| Smart home system | Zigbee |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Bulbs included | Yes |
| Width Total | 235mm |
| Equivalent to incandescent lamp | 70W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class I |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Radio range | 20m |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|6 Control gear is not replaceable, the luminaire must be replaced. |
| Power consumed | 13 W |
| Dimensions |
Length
: 665 mm Width : 450 mm Height : 665 mm |
| Dimmable | No |
| Color | anthracite |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 450 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

